Waiting for...

Hogyan nevezzelek?

Amikor pár héttel ezelőtt kiderült, hogy a gyermekeink vegyespáros ikrek lesznek, még aznap este leültünk a férjemmel, hogy elkezdjük megbeszélni, mi is legyen a nevük.

A férjem még kérdezte is, hogy akkor már ma este eldöntjük? Mondtam, hogy dehogy is, most csak feljegyezzük a nekünk tetsző neveket, megnézzük, van-e egyáltalán közös nevező kettőnk között, aztán léphetünk tovább. Hosszú folyamat lesz ez… Hiszen van még időnk eldönteni, hogy is hívják a kis Mazsolákat.

Az alábbi dolgok már az elején biztosak voltak a gyerekek nevével kapcsolatban:

  • Nem csinálunk olyat, hogy a lányt én, a fiút meg ő nevezi el, hiszen ez kettőnk döntése kell, hogy legyen és egyáltalán nem biztos, hogy a másik olyan nevet választana, ami tetszik.
  • Senkinek nem hagyunk beleszólást a nevekbe, ez csakis kettőnk döntése.
  • Nálunk nem divat az ősök után elnevezni a gyereket, úgyhogy senki ne várja el, hogy pl. Sanyi, Mari vagy Kati legyen a nevük.
  • Próbálunk olyan nevet keresni, ami távol esik a várható januári születésüktől, hiszen ott a karácsony és a szülinapjuk így is elég közel lesz egymáshoz, legalább a névnapjuk legyen egy olyan esemény, ami nem tartozik bele ebbe az ünnepfolyamatba. (Saját tapasztalatból mondom: nekem a névnapom és a szülinapom között másfél hét van és mindig utáltam, amikor azzal jött valaki, hogy „Akkor ezt most együtt kapod a névnapodra és a szülinapodra”. Hát, köszi…)
  • Exek nevei természetesen kizárva.
  • Nem szerettünk volna olyan nevet, ami mostanában nagyon népszerű és gyakori, úgyhogy a Hannát és Bencét élből kizártuk (ezek ugye évek óta a leggyakrabban adott babanevek).
  • Próbálunk tartózkodni az ősmagyar, számunkra régimódi, könnyen kicsúfolható és gúnyolható nevektől is.
  • Ne kezdődjön a keresztnevük ugyanazzal a betűvel, hogy mindkettő rendelkezhessen saját, egyedi monogrammal.
  • Külföldön is jól érthető, használható név legyen. Lehetőleg rövid, minél kevésbé olyan, amire önkényesen beceneveket aggatnak a rokonok.

Névbőség Angliában (forrás: emmasdiary.co.uk)

Szóval este leültünk, magunk elé vettünk egy viszonylag részletes névnapokkal ellátott falinaptárat és elkezdtük nézni a hónapokat. Az volt a taktikánk, hogy egymástól függetlenül hónapokra bontva leírjuk, hogy kinek melyik fiú és melyik lány név tetszik. Majd minden hónapnál összesítjük, hogy van-e benne közös, ha igen, azt kiírjuk egy külön oszlopba.

Miután végeztünk a nevek átnézésével és leírásával, pontosan 10 fiú és 10 lány név volt a listánkon, amely mindkettőnknek tetszett. Ezután elővettük az utónévkönyvet és elolvastuk, leírtuk, hogy melyik névnek mi a jelentése, illetve a naptárban megjelölt napon kívül, mikor van még névnapja. Valamint átnéztük a neten is, hogy ott miket írnak a névről, milyen gyakori Magyarországon. Az utónévkönyv áttanulmányozása után a 10-10 nevet tovább tudtuk csökkenteni 4 lány és 6 fiú névre. Volt olyan név, ami azért esett ki, mert a könyvben leírt jelentése, származtathatósága nem tetszett nekünk. Vagy olyan is, aminek tényleg csak januári és februári névnapja volt (pl. Adél, pedig ez nagyon tetszett mindkettőnknek) és azt meg a fenti okok miatt nem szerettük volna.

Ebből a maradékból aztán már próbáltunk úgy szelektálni, hogy melyik név az, aminek a kiesése a legkevésbé fájna, illetve, a vezetéknévvel kimondva melyik nem hangzik olyan jól. Ezért esett ki sajnos az Erik, mert a vezetéknévvel együtt (amiben van még 2 „k” betű), már túl pattogós és túl erős lett volna.

Ez sem rossz módszer 🙂 (forrás: femcafe.hu)

Aztán javasoltam a férjemnek azt az ötletet, hogy mi lenne, ha két keresztneve lenne mindkét gyereknek? Korábban pont én voltam az, aki ezt ellenezte, de a végére annyira erősen megmaradt a lány és a fiú oldalon is két-két olyan név, aminek a kiesése fájt volna.

Szóval döntöttünk, leírtunk papírra és ízlelgettük. Aztán kb. egy hét múlva a férjem azt mondta, hogy tudja a sajátjának tekinteni az elsőnek kiválasztott Ádám nevet, mert van egy közeli ismerősünk, akiknek szintén így hívják a fiát, akit ő születése óta ismer, így nem tud elvonatkoztatni ettől. Nem mellesleg a nőgyógyászom is ezen keresztnévvel él, amin szintén humorizáltunk már egy párszor, hogy milyen vicces lesz, amikor majd születéskor megkérdezik, hogy mi lesz a gyerek neve. Hát az, mint magának doktor úr… Tehát Ádám ment, helyette előrelépett a másodikként kitalált név, és mögé a 6-os lista harmadik helyezettje.

Hogy végül is mi lett a gyerekek neve? Ezt most még egyelőre nem árulnám el Nektek. Álljon itt annyi, hogy ők már számunkra csak M&M’s, hiszen a becenevük kezdőbetűje erre a nagyon finom édességre vezethető vissza. 🙂

M&M’s, benne rejlik a becenév (forrás: saját, felhasználása csak a szerző engedélyével – MeE Projekt)

 

Köszönöm, hogy olvasol. Ha nem akarsz lemaradni a továbbiakról sem, iratkozz fel a blogkövetésre, illetve gyere és látogass el a facebook oldalamra is, ahol további érdekességeket is találhatsz.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!